Jest to szybkie i stosunkowo tanie zwiększenie mocy. Mapowanie silnika (chip tuning) to zwiększanie mocy silnika, dzięki temu auto może jeździć szybciej, spala mniej paliwa.

Producent nigdy nie udostępnia całego potencjału, dlatego że może stworzyć ten sam model samochodu z silnikiem o większej mocy. Osoby, które chcą poprawić osiągi swojego pojazdu najczęściej decydują się na tę opcję. Ingerencja w sterownik silnika, na tym właśnie polega chip tuning.

W ostatnich latach chip tuning jest bardzo popularny, chociaż ma podobną liczbę przeciwników

Zacząć można od tego, że nie każdy silnik do tego się nadaje, najlepiej do tego typu ingerencji nadają się silniki diesla oraz z turbodoładowaniem. Nie nadaje się do tego auto nieposiadające komputera.

Zalety i wady chip tuningu

Do zalet tej modyfikacji można zaliczyć zwiększenie mocy silnika, w niektórych modelach jest to możliwe nawet o 50%, dzięki temu szybciej można wykonać manewry wyprzedzania, omijania co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Modyfikacja tego typu może być przeprowadzona w sposób, w który kiedy zwiększamy moc silnika spalanie paliwa maleje.

Zalety są bardzo przekonujące do podjęcia decyzji o chip tuningu swojego pojazdu, ale są także wady. Do tego zaliczymy przede wszystkim fakt, że tracimy gwarancję na pojazd, zmiany w sterownikach silnika nie jest trudno wykryć podczas przeglądu pojazdu, kolejnym minusem może być fakt, że części pojazdu będą potrzebowały częstszej wymiany, ponieważ dużo szybciej się zużyją. Należy pamiętać o tym, że każda ingerencja w zmiany w częściach pojazdu mogą przyczynić się do uszkodzeń, za które możemy ponieść poważne konsekwencje.

W portalu https://www.czterykolka.pl/ przeczytasz jeszcze więcej o tuningu i motoryzacji.

Koszt chip tuningu

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że na tego typu ingerencjach nie należy oszczędzać, nie ma jednej kwoty, którą opiszę tę modyfikację, jest to zależne od wielu czynników np rok produkcji samochodu, przebieg oraz pojemność silnika.