Mycie samochodu to dla jednych czynność sprawiająca ogromną przyjemność, ponieważ pozwala się zrelaksować i spędzić sam na sam ze swoim autem często nawet kilka godzin, dla innych to zaś kolejny obowiązek, który chcą jak najszybciej mieć za sobą. Myjni automatycznych, bezdotykowych i ręcznych mamy w miastach mnóstwo, możemy również ręcznie myć samochód – jakie opcje będą najlepsze?

Automatyczne myjnie szczotkowe

Prawdopodobnie najprostszą metodą na mycie samochodu są myjnie szczotkowe. Od właściciela pojazdu nie wymaga to często nawet wyjścia ze samochodu. Wystarczy wjechać do garażu ze szczotkami i po sprawie. Jak to się ma do bezpieczeństwa lakieru? Niestety jest to najgorsza metoda i bardzo często kończy ogromnymi zarysowaniami i uszkodzeniami lakieru. Same szczotki zdarza się, że są zbyt twarde i już powodują mikrorysy na lakierze, a drugim niebezpieczeństwem jest zalegający brud, piasek i kamienie pomiędzy włosiem szczotki. Takie elementy mogą pozostawić wyraźne ślady na karoserii i takie sytuacje niestety nie należą do rzadkości.

Myjnie bezdotykowe

Ten rodzaj myjni wydaje się być bezpiecznym dla samochodu i tak rzeczywiście jest pod dwoma warunkami. Pierwszy to stosowanie się do instrukcji mycia samochodu i przede wszystkim chodzi tu o odległość lancy od karoserii. Niestety często możemy zauważyć osoby, które zaschnięte zabrudzenia próbują usunąć lancą z odległości 1-2 centymetrów, co może uszkodzić lakier lub w przypadku jego drobnego pęknięcia nawet oderwać go większymi płatami. Samo mycie samochodu z odległości 30-40 centymetrów jest dla samochodu bezpieczne, a sama myjnia jest w miarę dokładna. Może być to też rodzaj mycia wstępnego, by potem w domu wypolerować samochód. Jest jeszcze druga sprawa na temat myjni bezdotykowych. Niektóre z nich posiadają szczotki do szorowania samochodu i korzystanie z nich nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze są to często wręcz miotły z drutami, które potrafią same w sobie zarysować lakier. Po drugie wewnątrz szczotki mogą znajdować się resztki brudu, piasku i kamieni z innych samochodów, które również mogą uszkodzić karoserię.

Mycie ręczne

Jest to najlepszy i najdokładniejszy sposób na mycie auta. Minusem jest oczywiście czas trwania, jednak wiele osób uwielbia dbać o samochód i spędzać długie godziny na jego sprzątaniu, szczególnie w słoneczną pogodę. Jedyne o czym trzeba wiedzieć, to że według polskiego prawa nie można myć auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym bez odpływu brudnych ścieków. Jeśli jednak mamy do tego odpowiednie miejsce to koszty mycia auta będą niewielkie a efekty znacznie lepsze niż na myjniach automatycznych. 

Mamy też możliwość pozostawienia samochodu w profesjonalnej myjni, gdzie pracownicy ręcznie wysprzątają, nabłyszczą i nawoskują samochód. Jest to najlepsza metoda mycia dla każdego auta i całkowicie bezpieczna – jednak najdroższa. 

Podsumowując odpowiednie umycie samochodu każdą z wyżej wymienionych metod oprócz myjni szczotkowych jest bezpieczne, o ile będziemy trzymać się podstawowych zasad.