Rynek wtórny aut osobowych i dostawczych przeżywa prawdziwy renesans. Zainteresowanie samochodami używanymi nie słabnie od jakiegoś czasu, a według analityków popularność aut z odzysku jeszcze wzrośnie. Podwodów takiego stanu rzeczy jest kilka.  Główny to brak nowych aut dostępnych od ręki u dealerów. Na nowe auta czeka się od kilku miesięcy do nawet dwóch lat przy czym, kupujący nie dostaje gwarancji dotrzymania terminu dostawy od sprzedajacego. Stan taki spowodowany jest zaburzeniem łańcucha dostaw w czasie pandemii Covid. Powtarzające się lockdowny w różnych zakątkach świata skutecznie przeszkodziły we współpracy producentów, podwykonawców i dostawców. Dzisiaj, każdy kto chce mieć auto od ręki zmuszony jest do zakupu na rynku wtórnym.

Nie jest to jednak zło konieczne. Prawdą jest fakt, że auta używane drożeją, co jest ewenementem w tej branży. Jednak nie tylko one. Rosnące ceny stali, podzespołów, rozpędzająca się inflacja podbijają nieustannie ceny nowych aut i to w znacznie szybszym tempie niż dzieje się to na rynku wtórnym. Oczywiście pod względem technicznym używane auto nie dogoni tego prosto z linii produkcyjnej. Jednak zakup używanego samochodu to długa lista korzyści. Nie dość, że mamy auto od ręki to nie tracimy po jego zakupie tak dużo na wartości samochodu jak w przypadku zakupu nowego. Czasami dochodzi do sytuacji, w której potencjalna cena sprzedaży kupionego auta przewyższa cenę zakupu. Spotkać można sporo argumentów dotyczących braku gwarancji czy rękojmi podczas zakupów auta używanego. Nie koniecznie jest to prawdą. Kupując u rzetelnych sprzedających i w firmach z tradycjami dostajemy gwarancję prawdziwości przebiegu, braku poprawek lakierniczych i nawet roczną gwarancję na silnik i inne podzespoły. Przed zakupem mamy możliwość zapoznania się z zaletami i wadami interesującego nas modelu. Skoro jest on obecny na rynku co najmniej kilka lat, to z pewnością użytkownicy mają już o nim wyrobioną opinię. W przypadku zakupu nowych samochodów pozostaje nam jedynie ślepa wiara w zapewnienia producenta.

 Finansowanie samochodów używanych nie różnie się specjalnie od zakupów aut nowych. Banki prześcigają się w udoskonalaniu swoich ofert, tak aby były jak najbardziej elastyczne i przyjazne kredytobiorcom. Kredyt konsumencki czy leasing dla osoby prywatnej nie jest niczym nadzwyczajnym w ofercie salonów z używanymi samochodami. Przed zakupem możemy liczyć na jazdę próbną i mamy możliwość negocjacji ceny. Warto skorzystać z obydwu opcji. Przejażdżka kilkoma różnymi samochodami o podobnych parametrach i cenie pozwoli wybrać nam ten, który będzie idealnie spełniał nasze oczekiwania. Ubezpieczeniem zakupionego auta również zajmują się salony i firmy zajmujące się sprzedażą. Załatwić na miejscu możemy wszystko, od zwykłego OC i NW poprzez Assistance a na Autocasco kończąc. Oczywiście sprzedawcy dbając o nasz portfel z reguły proponują kilka wariantów ubezpieczenia od kilku firm.

Kupując kilkuletni samochód, dobrej marki możemy być pewni jego wytrzymałości i jakości. Do naszych obowiązków będzie należało systematyczne serwisowanie auta, uzupełnianie płynów i wymiana części, które uległy naturalnemu zużyciu takie jak klocki hamulcowe czy tarcze. Nie różni się to specjalnie od obowiązków posiadacza nowego auta. Może z tym wyjątkiem, że cena za przegląd będzie najprawdopodobniej dużo niższa niż w ASO. Podczas wymiany części także mamy większe pole manewru niż użytkownicy nowych aut. Ci nie chcąc tracić gwarancji nie zawsze maja wybór i kupują części oryginalne. Użytkownicy  samochodów ze starszą metryką mogą decydować o swoich zakupach i zdecydować się na przykład na  odpowiedniki oryginalnych elementów. Zakup używanego samochodu pod względem psychologii, to niższe oczekiwania niż w przypadku zakupu samochodu z salonu. Ma to swoje dobre strony. Możemy się tylko pozytywnie zaskoczyć, co w przypadku nowych aut nie jest już takie oczywiste. W ich przypadku często pojawia się rozczarowanie i przykry obowiązek płacenia wysokich rat, szczególnie przy rosnących stopach procentowych. Powiedzenie „stare ale jare” znów zyskuje na wartości i znaczeniu.