Wielu fanów motoryzacji śledzi także wyścigi samochodowe. Królową motorsportu jest Formuła 1. 20 najlepszych zawodników świata ściga się w niej w prototypowych konstrukcjach, wykorzystujących najnowocześniejszą technologię. Poza aspektami technicznymi przyciąga miliony fanów na całym świecie emocjami, jakie generuje. Jak to z każdym sportem bywa, tak i tu część kibiców chciałoby obstawiać wyścigi, a nawet całe sezony w zakładach bukmacherskich. Jednak jak robić to z głową i na czym to w ogóle polega?

Typy zakładów – H2H

Częstym typem zakładów na Formułe 1 jest format H2H. Pod tym skrótem kryje się head to head, czyli zakład, który porównuje wynik dwóch kierowców. Najczęściej są to koledzy zespołowi, co utrudnia wygranie takiego zakładu, gdyż korzystają oni z tej samej konstrukcji. Jednak ich forma, podobnie jak w innych sportach może się różnić, a analizowanie wyników pozwoli zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej.

Zakłady H2H mogą dotyczyć wyścigu lub kwalifikacji. To ważne, bo niektórzy zawodnicy radzą sobie lepiej w czasówce niż w głównym evencie i na odwrót. Natomiast kierowcy z różnych zespołów mogą mieć inne tempo na każdym z torów. Dlatego też warto zwracać uwagę na wyniki również z poprzednich lat.

Typy zakładów na F1 – poszczególne miejsca

Jednak najpopularniejszym typem zakładów jest obstawianie, kto wygra wyścig lub kto skończy daną sesję na podium. Jest to wysoko premiowany typ zakładów, ale także najbardziej ryzykowny.

W związku z tym, że w F1 nie wszystko zależy od samego kierowcy, to nawet murowany faworyt może skończyć poza podium lub nawet nie skończyć rywalizacji. Po drodze może przeszkodzić mu awaria, zła decyzja strategiczna lub źle dobrane ustawienia bolidu. Dlatego warto być ostrożnym w tego typu przewidywaniu.

Specjalne zdarzenia

F1 to sport inny niż wszystkie. W motorsporcie występują czynniki, które nie są spotykane nigdzie indziej. Jednym z nich jest system neutralizacji, który występuje w przypadku kraksy. W F1 może to być wyjazd samochodu bezpieczeństwa lub czerwona flaga przerywająca rozgrywanie sesji. Takie losowe zdarzenia również możesz obstawiać u bukmacherów. Mimo że jest to teoretycznie trudne do przewidzenia, to jednak niektóre tory mogą sprzyjać wypadkom, a co za tym idzie neutralizacjom.

Szczególnie często sesję trzeba zatrzymywać w przypadku torów ulicznych. Bliskie ustawienie band może powodować wielką kraksę nawet przy drobnym błędzie kierowcy. A mała przestrzeń wymaga na organach zarządzających wyścigiem natychmiastowego zatrzymania rywalizacji. Ryzyko wypadku mocno wzrasta także w przypadku mokrego toru. Dlatego warto przy obstawianiu F1 sprawdzać prognozę pogody.

Na co zwrócić uwagę przy obstawianiu F1?

F1 to sport piękny oraz nieprzewidywalny. Mimo tego, że zdarzają się dominacyjne sezony, to nadal w środku stawki trwa zażarta walka o każde miejsce. Często w królowej motorsportu dochodzi do zaskakujących rozstrzygnięć. Zdarzenia związane z Formułą 1 możesz obstawiać u wielu bukmacherów, jednak szczególnie dobrze wygląda oferta buk ETOTO.